Jak poinformowała 13 stycznia 2026 roku Polska Grupa Zbrojeniowa – nasz największy państwowy koncern zbrojeniowy i kluczowy filar przemysłu obronnego – na mocy umowy podpisanej 13 października 2025 roku z firmą Rheinmetall Landsysteme GmbH, spółką zależną Rheinmetall AG, PGZ rozwija strategiczną współpracę w zakresie wozów wsparcia dla polskich Sił Zbrojnych. Celem tego porozumienia jest utworzenie spółki joint venture, która zbuduje Europejskie Centrum Wozów Wsparcia, gdzie będą powstawać opancerzone wozy zabezpieczenia technicznego oraz wozy inżynieryjne z funkcją rozminowywania, a także mostu towarzyszącego na podwoziu opancerzonym. Dzięki podpisanemu porozumieniu Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Rheinmetall, przyczyniają się do wzmocnienia ogólnoeuropejskiego potencjału obronnego i zwiększenia bezpieczeństwa, jak i wzmocnienia obrony Europy, zwłaszcza w kontekście obecnych zagrożeń ze wschodu.
– W ramach budowania globalnej marki PGZ stawiamy na dywersyfikację naszych zagranicznych kooperantów, a Rheinmetall to sprawdzony od lat partner, będący jednym z kluczowych przedsiębiorstw zbrojeniowych w Europie. Podpisane dziś porozumienie otwiera drogę do rozszerzenia naszej współpracy o kolejne rozwiązania, również te, które będziemy mogli proponować wspólnie na rynki zewnętrzne – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes PGZ.
Prezes PGZ podkreślił, że zawarte porozumienie inicjuje nową potencjalną współpracę i jest istotne dla Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu oraz być może dla poznańskiego „Ceglorza”. Daje szanse rozwoju biznesowego i jest dowodem na dywersyfikację produkcji w Grupie PGZ.
– Spółki zlokalizowane w Poznaniu są dla nas bardzo ważne – zapewnił prezes Leszkiewicz.
Również dr Björn Bernhard, dyrektor zarządzający Rheinmetall Vehicle Systems Europe zapewnił, że porozumienie jest ważne dla jego firmy. Dodajmy, że niemiecka firma posiada już wypracowaną pozycję w Polsce poprzez spółkę Rheinmetall Polska.
– Zawarte porozumienie symbolizuje nasze wzajemne zrozumienie, zbieżne cele i chęć ścisłej współpracy polegającej na wymianie wiedzy, wykorzystaniu naszych wspólnych atutów i odkrywaniu nowych możliwości – powiedział Björn Bernhard.
Rheinmetall jest jednym z wiodących dostawców opancerzonych pojazdów gąsienicowych i kołowych, a także opancerzonego wozu torującego Keiler NG. To wyspecjalizowany pojazd inżynieryjny, który toruje drogę wojskom pancernym w najbardziej niebezpiecznych warunkach, w terenie zaminowanym, zablokowanym przeszkodami, pokrytym gruzem, drzewami, wrakami czy przygotowanym do obrony przez przeciwnika. Stąd jego nazwa – „otwieracz frontu”.
Firma posiada również znaczący udział technologiczny w rozwoju czołgu Leopard 2 A4. Jest kluczowym graczem w programach Leopardów na całym świecie. Rheinmetall odpowiada za armaty Rh-120 i systemy wieżowe czołgów Leopard oraz ich modernizacje do wersji A5, A6, A7. Jest też producentem najnowszego demonstratora czołgu nowej generacji KF51 Panther, uzbrojonego w armatę 130 mm Rh-130, który Rheinmetall promuje jako następcę Leopardów 2.
Ponadto Rheinmetall posiada bogate doświadczenie i wiedzę specjalistyczną w projektowaniu, produkcji i serwisowaniu pojazdów opancerzonych. Najbardziej znane wozy bojowe Rheinmetalla to Puma, jeden z nowocześniejszych systemów tego rodzaju uzbrojenia na świecie, z zawansowanym pancerzem modułowym i nowoczesnymi systemami obserwacji oraz najnowsze wozy bojowe, oparte zresztą na doświadczeniach z budowy Pumy – bojowe wozy piechoty Lynx KF41. Te ważące 50 ton, silnie opancerzone pojazdy, uzbrojone są w armaty automatyczne kal. 30/35 mm, mogące strzelać amunicją programowalną, karabiny maszynowe 7,62 mm oraz pociski kierowane Spike-LR/LR2, umiejscowione w zdwojonej wyrzutni w wieży pojazdu.
Jeszcze w styczniu 2026 roku pierwsze 5 tych wozów trafi na Ukrainę. Kontrakt na ich dostawy o wartości kilkudziesięciu milionów euro został podpisany w grudniu 2024 roku. Ich finansowanie zapewnia Republika Federalna Niemiec. Wozy te będą też montowane w fabryce w Ukrainie. Produkcja pierwszego Lynxa planowana była na lato 2025 roku, jednak nie ruszyła. W 2025 roku trwały jedynie testy pojazdu w Ukrainie.

















