Radmor z pierwszą dostawą nowych radiostacji z certyfikatem ochrony kryptograficznej dla wojska
Grupa WB poinformowała 30 czerwca 2025 roku, że do Wojska Polskiego trafiła pierwsza partia radiostacji COMP@N-Z wyprodukowanych przez spółkę Radmor. To drugi w historii polskiej radiokomunikacji wojskowej system łączności, który uzyskał certyfikat ochrony kryptograficznej. Radiostacja w pełni opracowana przez Grupę WB jest dopuszczona do ochrony informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”. Dostawy urządzeń to niezwykle ważny krok zwiększający suwerenność technologiczną Polski.
Strategią rozwoju Grupy WB od początku działalności jest tworzenie autorskich rozwiązań. Tylko własne wyroby mogą być bez żadnych ograniczeń produkowane, w razie potrzeby modyfikowane i bez przeszkód eksportowane. Tylko krajowe systemy gwarantują pełną narodową kontrolę nad łącznością wojskową i jej ochronę przed nieuprawnionymi ingerencjami lub zdalnym wyłączeniem. Wprowadzenie systemu COMP@N-Z do służby w Siłach Zbrojnych RP wzmacnia pozycję Polski jako producenta nowoczesnych systemów łączności spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa w kraju, w NATO i w Unii Europejskiej. Pozycja samodzielnego wytwórcy radiostacji jest kluczowa w kontekście rosnących wymagań obronnych i zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa.
Radiostacja definiowana programowo COMP@N-Z, poza zaawansowanymi funkcjami łączności taktycznej, przeszła pełny proces weryfikacji obejmujący nie tylko samo urządzenie, ale także oprogramowanie, waveform (określenie, jak informacja jest przetwarzana, zabezpieczana i wyemitowana przez antenę), a także system zarządzania i generacji dokumentów kryptograficznych. Żaden zagraniczny dostawca sprzętu dla Sił Zbrojnych RP nie może pochwalić się uzyskaniem tak kompleksowego potwierdzenia bezpieczeństwa i zgodności z polskimi wymaganiami. To dowód na wysokie kompetencje inżynierów z GRUPY WB oraz efekt konsekwentnego, wieloletniego budowania technologicznej niezależności kraju.
System COMP@N-Z obejmuje radiostację doręczną H09-Z/1 wykorzystującą waveformy BMS IP i W2FH o zwiększonej odporności na zakłócenia. Kluczowym elementem urządzenia jest system utajnionej transmisji informacji, pozwalający na wymianę niejawnych sygnałów głosowych i danych zgodnie ze standardami SCIP/STACiS (STANAG 5068) i NINE (STANAG 4787). W skład systemu COMP@N-Z, oprócz definiowalnej programowo (SDR, Software-defined Radio) radiostacji doręcznej H-09-Z/1, wchodzi także radiostacja pojazdowa V09-Z/1, System Planowania Sieci Radiowych, System Zarządzania i Generowania Danych Kryptograficznych oraz szeroki zestaw akcesoriów (ładowarki, zasilacze, adaptery, wzmacniacze, anteny, mikrotelefony, głośniki, zestawy nagłowne i manipulatory).

GRUPA WB COMPAN-Z w SZRP. fot Grupa WB
System łączności COMP@N-Z umożliwia przetwarzanie informacji niejawnych do poziomu „zastrzeżone/NATO & EU Restricted”, co zostało potwierdzone certyfikatem Służby Kontrwywiadu Wojskowego z 12 czerwca 2025 roku. Radiostacja pozwala także na realizację jawnej i niejawnej komunikacji fonicznej oraz niejawnej transmisji danych. System Planowania Sieci Radiowych pozwala na planowanie i organizację łączności w sieciach dowodzenia i współdziałania na poziomie taktycznym – od szczebla brygady w dół. System Zarządzania i Generowania Danych Kryptograficznych odpowiedzialny jest za inicjalizację i personalizację radiostacji, generację i przygotowanie danych kryptograficznych oraz zarządzanie cyklem życia radiostacji.
Umowy na dostawę pocisków rakietowych i wozów ewakuacji medycznej podpisane
W Warszawie, 30 czerwca 2025 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowy na dostawę pocisków rakietowych AIM-9L dla lekkich samolotów bojowych FA-50 oraz na dostawę dwunastu Wozów Ewakuacji Medycznej na podwoziu KTO Rosomak. Oba kontrakty są warte prawie 300 milionów złotych.
– To ważny moment. Myślę, że polscy piloci, Siły Powietrzne, czekali na ten moment od dawna. Samolot FA-50 wreszcie ma uzbrojenie, wreszcie jest gotowy do działań nie tylko szkolnych, ale również do działań bojowych. (…) Drugi kontrakt, który został podpisany między Agencją Uzbrojenia a firmą Rosomak, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to pozyskanie kolejnych KTO Rosomak, tym razem w wersji ewakuacji medycznej. Pojazdy te służą do zabezpieczenia medycznego operacji, w których biorą udział nasi żołnierze. Używamy tego typu pojazdów między innymi na granicy polsko-białoruskiej – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zakup pocisków AIM-9L wynika z potrzeby pozyskania dodatkowej partii pocisków dla lekkich samolotów bojowych FA-50, tym samym zwiększenia posiadanych zapasów lotniczych środków bojowych Sił Powietrznych. Przed dostawą do Sił Zbrojnych RP pociski AIM-9L zostaną poddane procesowi kompleksowej renowacji. Pociski rodziny AIM-9 pozwalają na rażenie celów powietrznych na dystansie do kilkunastu kilometrów.
Wóz Ewakuacji Medycznej na podwoziu KTO Rosomak przeznaczony jest do zbiórki rannych z pola walki w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem i ich ewakuacji do rozwiniętych punktów opatrunkowych, a także do udzielania pierwszej pomocy medycznej, obejmującej zaopatrzenie ran i urazów oraz podtrzymanie i stabilizację podstawowych czynności życiowych.
Wóz Ewakuacji Medycznej na podwoziu KTO Rosomak wyposażony jest w system wspomagania załadunku noszy, instalację tlenową wraz z przepływomierzami i gniazdami tlenu, instalację elektryczną do zasilania urządzeń medycznych, podstawowy sprzęt ewakuacyjno-ratowniczy do udzielania pomocy medycznej, radiostację pokładową, system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy, system obrony przed bronią masowego rażenia, system ostrzegania i przeciwdziałania, przyrządy obserwacyjne, a także urządzenia do odkażania i dezaktywacji.

Podpisanie umowy na dostawę pocisków rakietowych AIM-9L dla lekkich samolotów bojowych FA-50. fot. MON
Wodowanie jednostki rozpoznawczej Jerzy Różycki
Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku 1 lipca 2025 roku odbył się uroczysty chrzest i wodowanie jednostki rozpoznawczej, przyszłego ORP Jerzy Różycki – pierwszego z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego budowanych w ramach programu Delfin.
– Dzisiejsza uroczystość zbliża nas do osiągnięcia nowych zdolności – do zbierania informacji o przeciwnikach i potencjalnych zagrożeniach z morza. Bez świadomości sytuacyjnej skuteczne planowanie oraz działanie jest niemożliwe. ORP Jerzy Różycki wraz z drugą jednostką tego typu, ORP Henryk Zygalski, będą okrętami o kluczowym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale również dla naszych sojuszników. Cieszę się, mogąc obserwować jak ten projekt nabiera realnych kształtów – skomentował wydarzenia w Gdańsku wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wodowanie okrętu rozpoznawczego Jerzy Różycki. fot. MON
W 2022 roku pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Saab AB, została zawarta umowa na dostawę okrętów rozpoznania radioelektronicznego. Celem kontraktu jest zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego. Morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie całego spektrum morskiego rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną. Warto podkreślić, że okręty są budowane w Stoczni Remontowa Shipbuilding, a strona szwedzka dostarczy specjalistyczne wyposażenie. W realizację umowy są zaangażowane również inne podmioty polskiego przemysłu obronnego, co przekłada się na znaczący udział podmiotów krajowych w tym kontrakcie.
Budowane w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku okręty rozpoznania radioelektronicznego wejdą w skład sił Marynarki Wojennej RP. Pierwszy z serii okrętów będzie służył jako ORP Jerzy Różycki – na cześć matematyka, pracownika Biura Szyfrów i kryptologa, który w okresie dwudziestolecia międzywojennego, działając w zespole z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim, przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Drugim okrętem będzie ORP Henryk Zygalski.
Polska Grupa Zbrojeniowa otrzyma ponad 2,4 mld zł dofinansowania do produkcji amunicji 155 mm
W siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP), 2 lipca 2025 roku, miało miejsce oficjalne podpisanie czterech umów inwestycyjnych pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a Ministerstwem Aktywów Państwowych. Polska Grupa Zbrojeniowa otrzyma ponad 2,4 mld zł dofinansowania z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, którego dysponentem jest Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu czterem spółkom domeny amunicyjnej możliwa będzie zarówno dalsza rozbudowa, jak również powstanie nowej infrastruktury oraz linii technologicznych. Tym samym realizowana będzie koncepcja zakładająca organizację 3 fabryk amunicji w ramach PGZ. Pozwoli to na zasadnicze zwiększenie potencjału produkcyjnego w zakresie materiałów i środków bojowych, w tym kluczowej obecnie amunicji kalibru 155 mm.
– Ministerstwo Aktywów Państwowych wspiera rozwój polskiego przemysłu obronnego, a budowa fabryk amunicji wielkokalibrowej to jeden z najważniejszych projektów specjalnych nadzorowanych przez MAP. Naszym celem jest jak najszybsze zwiększenie krajowej produkcji tego rodzaju uzbrojenia, kluczowego na współczesnym polu walki. Ponad 2,4 mld zł z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, które trafią do spółek z grupy PGZ już wkrótce istotnie zwiększy potencjał produkcji amunicji 155 mm. Jeszcze w tym miesiącu pierwsze transze trafią do spółek, które niezwłocznie przystąpią do realizacji biznesplanów – powiedział Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych.
Z inicjatywy Ministra Aktywów Państwowych w drugiej połowie listopada 2024 roku weszła w życie ustawa o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji, która umożliwiła zasilenie będącego w dyspozycji Ministra Aktywów Państwowych Funduszu Inwestycji Kapitałowych środkami w wysokości około 3 mld zł, w tym 2 mld zł pochodziły z budżetu Ministra Obrony Narodowej, zaś pozostała część środków została przekazana w postaci skarbowych papierów wartościowych, w celu zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących realizację strategicznie ważnych inwestycji dla bezpieczeństwa kraju.
Środki finansowe otrzymają:
– Zakłady Metalowe „DEZAMET” S.A. na rozbudowę potencjału produkcyjnego amunicji wielkokalibrowej 155 mm – kwota dofinansowania wyniesie 1.358.000.000 zł;
– MESKO S.A. na zwiększenie mocy produkcyjnych korpusów 155 mm – kwota dofinansowania wyniesie 887.200.000 zł;
– Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. na zakup linii technologicznych do elaboracji amunicji wielkokalibrowej 155 mm – kwota dofinansowania wyniesie 113.304.300 zł;
– Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” sp. z o.o. na budowę instalacji i produkcji gazogeneratorów – kwota dofinansowania wyniesie 66.170.000 PLN.
Działania inwestycyjne w każdej spółce polegać będą na wybudowaniu niezbędnej infrastruktury – budynków i hal produkcyjnych – oraz zakupie nowoczesnych maszyn i urządzeń.
Wkrótce kolejna umowa wykonawcza na czołgi K2 wraz z wozami towarzyszącymi
W Warszawie, 2 lipca 2025 roku, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w MON Paweł Bejda przedstawili stan negocjacji w sprawie pozyskania na potrzeby Sił Zbrojnych RP koreańskich czołgów K2 Black Panther.
– Kończymy etap negocjacji i wkrótce podpiszemy umowę. Umowa będzie dotyczyła 180 czołgów, 80 pojazdów towarzyszących i pełnego pakietu, który nigdy wcześniej w umowach na czołgi K2 nie był realizowany. Szczególnie mówię o wozach wsparcia, wozach towarzyszących, które stanowią bezpośrednią część infrastruktury. Bez nich sam czołg nie może być efektywnie wykorzystany – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Te negocjacje wymagały czasu dlatego, żeby wersja spolonizowana była możliwa do wykonania, żeby rozmowy pomiędzy partnerami biznesowymi, w tym wypadku Polską Grupą Zbrojeniową a Hyundai Rotem zakończyły się sukcesem. Partnerem podstawowym z polskiej strony, w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będzie spółka Bumar Łabędy. To jest ważna inwestycja dla tej spółki, która dzięki temu odzyska swoją witalność. Chciałbym, żebyśmy ten kontrakt, gdy już wszystko będzie sfinalizowane, podpisali właśnie w Bumarze Łabędy – dodał wiceprezes Rady Ministrów.
Obecnie dostawy czołgów K2 Black Panther stanowią efekt umowy wykonawczej z 26 sierpnia 2022 roku o wartości 3,37 mld dolarów netto, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hyundai Rotem, zgodnie z którą do Sił Zbrojnych RP w latach 2022–2025 trafi w sumie 180 czołgów.
K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi karabin maszynowy 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.
Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji – które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS) – zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, który zapewnia wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego. Wszystkie zakontraktowane obecnie czołgi K2 są wyposażane w system łączności zgodny z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP, a także w system zarządzania polem walki BMS, kompatybilny z systemem, w który są wyposażone czołgi M1A2 ABRAMS.

Zapowiadana umowa na czołgi K2. fot. MON
Scanway stworzy europejski system przetwarzania zdjęć Księżyca
Scanway – polski lider optycznej technologii obserwacyjnej z kosmosu – poinformował 3 lipca 2025 roku, że został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do przetwarzania zdjęć powierzchni Księżyca w ramach planowanej w 2026 roku wspólnej misji z Intuitive Machines z USA. Zacieśniając współpracę z amerykańskim partnerem, rozpoczętą w grudniu 2024 roku, Scanway zawarł z ESA kontrakt na przygotowanie systemu przetwarzania danych satelitarnych związanych z przyszłą eksploracją Srebrnego Globu. Opracowywane przez spółkę rozwiązanie będzie pierwszym komercyjnym systemem tego rodzaju w Europie, zapewniającym jej państwom dostęp do kluczowych zobrazowań powierzchni Księżyca. Wartość kontraktu wynosi 500.000 euro, a jego realizacja potrwa do 2027 roku.
Scanway dostarczy zarówno instrument optyczny do mapowania powierzchni Księżyca, jak i kompleksowy system przetwarzania danych satelitarnych. Spółka będzie przetwarzać zdjęcia satelitarne z celów określonych wspólnie przez ESA, Intuitive Machines i Scanway, pokrywając tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni Księżyca i dostarczając gigabity danych. System przetwarzania zdjęć księżycowych opracowany przez Scanway będzie wykorzystywał elementy autorskiej technologii Hydra, dotąd komercjalizowanej przez spółkę w sektorze przemysłowym (Industry).
– Nasza współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną ESA oraz Intuitive Machines gwarantuje Europie dostęp do kluczowych zobrazowań powierzchni Księżyca. ESA zależy na posiadaniu w Europie silnego merytorycznie i kompetencyjnie podmiotu, zdolnego do przetwarzania zdjęć księżycowych dla celów badawczych i naukowych oraz dla przyszłych misji eksploracyjnych. Po zawarciu dzisiejszego kontraktu z ESA Scanway staje się właśnie takim pożądanym partnerem. Opracowany przez nas system przetwarzania danych satelitarnych będzie pierwszym komercyjnym systemem tego rodzaju w Europie, zapewniając jej państwom dostęp do kluczowych zobrazowań powierzchni Księżyca – komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
Zawarty kontrakt pomiędzy Scanway i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) dotyczy budowy europejskiego łańcucha przetwarzania danych multispektralnych z instrumentu optycznego Scanway, który w ramach zamówienia od Intuitive Machines, złożonego w grudniu 2024 roku, znajdzie się w 2026 roku na orbicie Księżyca. To pierwsze komercyjne zamówienie w historii polskiego sektora kosmicznego, w którym polska firma dostarczy instrument optyczny do misji związanej z eksploracją Księżyca. Dzięki zacieśnieniu współpracy z amerykańskim partnerem i zawarciu kontraktu z ESA Scanway, poza dostarczeniem teleskopu optycznego, będzie odpowiedzialny także za przetwarzanie wykonywanych przez niego wybranych zobrazowań powierzchni Księżyca, aż do poziomu umożliwiającego ich zapisywanie w bazach danych ESA.
Scanway od lat aktywnie wspiera rozwój ekonomii kosmicznej, a produkty spółki znalazły się na pokładzie dwóch najważniejszych polskich i europejskich misji kosmicznych 2024 roku. Scanway dostarczył największy w historii rozwoju polskiej branży kosmicznej teleskop do satelity EagleEye, a także system kamer do inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Ponadto spółka realizuje projekty konstelacyjne z globalnymi klientami, w tym Nara Space z Korei Południowej o wartości 2,7 mln euro, Marble Imaging z Niemiec o wartości 3,2 mln euro, a także kontrakt o wartości 9,0 mln euro dla klienta z południowej Azji. Projekty konstelacyjne mają potencjał do dalszego rozszerzania w przyszłości, czego odzwierciedleniem było dodatkowe zamówienie od Nara Space na instrumenty optyczne do kolejnego satelity z planowanej konstelacji.
Umowa na zagłuszarki nawigacji satelitarnej podpisana
W czwartek, 3 lipca 2025 roku, w siedzibie Agencji Uzbrojenia została podpisana umowa na dostawę zestawów do zakłócania nawigacji satelitarnej. Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia, a czeską firmą URC Systems, jest dostawa zestawów urządzeń służących do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej pod kryptonimem HELIOTROP. Program HELIOTROP zakłada dostarczenie 18 mobilnych zestawów do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej, takich jak GPS, GLONASS, GALILEO i EGNOS. Pojedynczy zestaw składać się będzie z jednostki centralnej, zestawów anten z masztem, terminala graficznego, oprogramowania, okablowania oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. Umowa zakłada także dostarczenie dokumentacji technicznej.
Wartość całego zamówienia wynosi około 20 mln zł brutto, zaś dostawy będą realizowane w latach 2026–2027. Zestawy do zakłóceń systemów nawigacji satelitarnej HELIOTROP mają umożliwić prowadzenie walki elektronicznej (WRE), czyli skutecznego zakłócania sygnałów GNSS, co może sparaliżować działania przeciwnika – od dronów po systemy artyleryjskie i logistykę.

Umowa na zagłuszarki. fot. MON
Polska inwestuje w tę technologię między innymi ze względu na rosnące zagrożenia ze strony rosyjskich systemów WRE, szczególnie w rejonach przygranicznych. HELIOTROP to krok w stronę zwiększenia suwerenności i zdolności obronnych w domenie elektromagnetycznej.
Systemy zakłócające nawigację satelitarną, znane jako zagłuszacze GPS lub jammery GNSS, działają na zasadzie emitowania silnych sygnałów radiowych, które zakłócają odbiór sygnałów z satelitów przez urządzenia nawigacyjne.
Dania jako pierwsza umożliwi Ukrainie produkcję broni na swoim terytorium
Dania umożliwi ukraińskim firmom produkcję broni i amunicji na swoim terytorium – wynika z porozumienia podpisanego 4 lipca 2025 roku przez duńskiego ministra przemysłu Mortena Boedskova i jego odpowiednika z Ukrainy, Hermana Smetanina.
Duńskie władze zobowiązały się pomóc w uzyskaniu pozwoleń na produkcję i eksport uzbrojenia. Ukraina zapewni ze swej strony niezbędne zasoby, technologie i prawa do produkcji. Współpraca ma objąć między innymi drony i rakiety, a pierwsze zakłady mogą ruszyć już we wrześniu. Dania staje się pierwszym krajem, z którym Ukraina uruchamia wspólną produkcję poza swoimi granicami. To impuls dla reaktywacji duńskiego przemysłu zbrojeniowego – państwo wykupiło między innymi upadłą fabrykę amunicji w Elling.
Dzięki tej współpracy Ukraina będzie mogła zwiększyć produkcję uzbrojenia mimo trwającej wojny i ograniczeń w dostawach z USA. Dania już wcześniej finansowała produkcję broni na Ukrainie, inspirując inne kraje, takie jak Szwecja czy Islandia. Krok ten może zmienić układ sił w europejskim przemyśle obronnym. Na podobnej współpracy z Ukrainą w zakresie produkcji broni i transferu technologii zbrojeniowych mogą zyskać przede wszystkim kraje, które mają rozwinięty lub reaktywowany przemysł obronny, są bliskimi sojusznikami Ukrainy i chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
Według prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, oprócz Danii, Ukraina prowadzi zaawansowane rozmowy z Norwegią, Niemcami, Wielką Brytanią i Litwą. Kraje te będą mogły liczyć na dostęp do ukraińskich innowacji w zakresie dronów i broni precyzyjnej, udział w dynamicznie rozwijającym się sektorze zbrojeniowym testowanym w warunkach realnego konfliktu oraz wzmocnienie własnych zdolności obronnych i eksportowych.
W tym kontekście Polska również ma ogromny potencjał. Już teraz takie firmy jak WB Electronics współpracują z Ukrainą przy produkcji dronów i systemów rozpoznawczych. Tworzone są spółki joint venture, a część produkcji przenoszona jest do zachodniej Ukrainy. Polska staje się aktywnym uczestnikiem nowej epoki przemysłu obronnego, nie tylko zapleczem logistycznym. Ukraina produkuje już ponad 2 miliony dronów rocznie, a produkcja broni precyzyjnej wzrosła 22-krotnie. Ponad 80% firm w ukraińskim sektorze zbrojeniowym to prywatne startupy, co sprzyja elastyczności i innowacyjności. To nie tylko szansa na zysk, ale też na strategiczne partnerstwo w nowym układzie bezpieczeństwa Europy.


















