Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą 15 stycznia 2026 roku otrzymał sprzęt medyczny, który pozyskano w ramach programu ,,Ochrona Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026”. Do placówki medycznej trafiły nowoczesne ambulanse, kardiomonitory, aparaty EKG, wózki reanimacyjne i endoskopy. Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą 20 października 2025 roku dołączył do programu MON Szpitale Przyjazne Wojsku (więcej informacji na temat realizacji programu ochrony ludności znajdziesz w artykule Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej ma już rok – czy czujemy się teraz bezpieczniej?
Szpitale cywilne mogą ubiegać się o środki w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, realizowanego przez MSWiA i MON. Środki te są dystrybuowane przez wojewodów, którzy odpowiadają za ich przydział na projekty inwestycyjne i infrastrukturalne. Ponadto każdy zainteresowany podmiot, niezależnie od formy organizacyjnej czy organu tworzącego, może dołączyć do programu „Szpitale Przyjazne Wojsku”.
Zasadniczym celem programu Szpitale Przyjazne Wojsku jest zacieśnienie współpracy między wojskiem, służbą zdrowia oraz administracją publiczną w sytuacjach kryzysowych. W ramach programu w roku 2025 i 2026 prowadzi się szkolenia dla kadr zarządzających i ich organów założycielskich w województwach w ramach odpowiedzialności rejonów zabezpieczenia medycznego. Szkolenia organizowane są wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prowadzone są przez kadrę szpitali wojskowych i obejmują w pierwszej kolejności zapoznanie uczestników z obowiązującymi zasadami planowania i organizowania zabezpieczenia medycznego w województwie, zarówno w odniesieniu do sytuacji wojennej, jak i kryzysowej. Na poziomie województwa szkolenia prowadzone są przez Komendantów Rejonów Szpitali Wojskowych, przy udziale wydziałów zarządzania kryzysowego Urzędów Wojewódzkich oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Program Szpitale Przyjazne Wojsku ma charakter dobrowolny, a przystąpienie do niego odbywa się poprzez złożenie przez szpital pisma do Ministerstwa Obrony Narodowej. MON nie ingeruje w procesy restrukturyzacji szpitali cywilnych oraz nie prowadzi działań związanych z przekształcaniem podmiotów leczniczych. Kwestie te pozostają wyłączną kompetencją Ministerstwa Zdrowia oraz właściwych organów założycielskich. Do programu przystąpiło blisko 130 podmiotów leczniczych, co potwierdza duże zainteresowanie współpracą z resortem obrony.

















